DigitálníTelevize.cz DigitálnaTelevízia.sk Energoportál.cz TV program
Satelitní komplety     |     Televízie najlepšie ceny

Miestny multiplex DVB-T v Galante
Redakcia, 18. dubna 2012
Telekomunikačný úrad Slovenskej republiky (TÚ SR) povolil spoločnosti AVIS s.r.o. prevádzku zariadenia pre digitálne terestriálne televízne vysielanie (DVB-T) určeného na pokrytie lokality Galanta signálom miestneho multiplexu. Vysielač Galanta K29 má povolený výkon ERP 2 000 W. Povolenie nadobudlo právoplatnosť 16.4.2012 a je platné do 30.6.2013.

Základné parametre vysielania: systém zdrojového kódovania MPEG-2 a MPEG-4, počet nosných 8k, modulácia 64-QAM (16-QAM), ochranný interval 1/4, kódový pomer 2/3 (3/4), vertikálna polarizácia, výška stredu anténneho systému nad terénom 55 m.
TV Lux rozširuje svoje pokrytie
Marián Felix, 17. dubna 2012
Slovenská kresťanská televízna stanica TV Lux, ktorá sa vo svojom vysielaní zameriava na duchovné programy, plánuje výrazne zväčšiť svoje pokrytie. Tento cieľ chce dosiahnuť predovšetkým rozšírením distribučných kanálov, pomocou ktorých šíri svoju programovú službu.

V súčasnosti TV Lux vysiela prostredníctvom družice Thor 6 (pozícia 1°W). Toto vysielanie chce rozšíriť aj na družicu Astra 3B (pozícia 23,5°E), prostredníctvom ktorej poskytujú svoje služby aj najpopulárnejšie satelitné platformy na Slovensku a v Česku – Skylink a CS Link. V dnešných dňoch začala aj so skúšobnou prevádzkou. Stanica sa zatiaľ identifikuje ako „TEST“ a nachádza sa v multiplexe spoločnosti Media Broadcast (spoločne s programami regionalnitelevize.cz, Óčko a AFTV). Parametre príjmu sú nasledovné:

Satelit: Astra 3B (23,5 východne),
Frekvencia: 12168 MHz
Polarizácia: vertikálna
Symbolová rýchlosť: 27500
Kódový pomer FEC: 3/4
Norma: DVB-S
Kódovanie: žiadne (FTA)

Okrem toho TV Lux plánuje vysielať aj terestriálne. V rámci lokálneho vysielania DVB-T by sa jej program mal objaviť v multiplexoch šírených v Bratislave a v Piešťanoch, neskôr aj v okolí Trnavy a Nitry. Podľa vyjadrenia riaditeľa TV Lux Jána Buca sa televízia bude snažiť rozšíriť svoje terestriálne vysielanie aj na ostatné územie Slovenska.

Po prevode vlastníckeho podielu Saleziánov Don Bosca sa majoritným vlastníkom televízie TV Lux stala Konferencia biskupov Slovenska (60 %); 40-percentný podiel na vlastníctve má spoločnosť LUX Communication. Televízia je financovaná najmä z podpory divákov, sympatizantov, sponzorov a samotných vlastníkov.
TÚ SR povolil dlhodobé vysielanie digitálneho rozhlasu v systéme DRM+
Marián Felix, 15. dubna 2012
Telekomunikačný úrad Slovenskej republiky (TÚ SR) vydal povolenie Rozhlasu a televízii Slovenska na vysielanie DRM+ (Digital Radio Mondiale+) v Bratislave. Vysielač bude umiestnený na budove Slovenského rozhlasu a bude využívať frekvenciu 98,9 MHz. Maximálny povolený výkon ERP vysielača je 100 W. Vysielanie programov Slovenského rozhlasu v systéme DRM+ bude prebiehať v čase od 18:00 do 6:00 hod. Povolenie nadobudlo právoplatnosť 12. 4. 2012 a je platné do 31. 3. 2022.

TÚ SR povolil systém zdrojového kódovania MPEG-4, HE-AAC v.2. Ďalšie parametre vysielania:

Mód robustnosti: E
Modulácia: 16-QAM
Maximálna dátová rýchlosť: 186,4 kbit/s
Kódový pomer: 1/2
Výška antény nad terénom: 80 m
Polarizácia: vertikálna

Prvé skúšobné vysielanie digitálneho rozhlasu v systéme DRM+ uskutočnila RTVS minulý rok. Trvanie tohto pilotného projektu však bolo krátke – len od 10. októbra do 30. novembra 2011. V rámci neho boli v nočných hodinách vysielané stanice Slovenského rozhlasu (Rádio Slovensko, Rádio Devín, Rádio FM, Rádio Patria). Jeho cieľom bolo okrem iného praktické odskúšanie vysielania a príjmu v tomto systéme a overenie pokrytia územia signálom DRM+.

Systém DRM+ predstavuje obdobu pôvodného systému DRM (niekedy označovaného ako DRM30) určeného na vysielanie v pásmach AM na frekvenciách nižších ako 30 MHz, avšak s tým rozdielom, že DRM+ vysiela na frekvenciách vyšších ako 30 MHz (napr. v pásme FM) a šírka jeho vysielacieho kanála dosahuje až 100 kHz (šírka kanála DRM30 v pásme dlhých a stredných vĺn dosahuje iba 9 kHz). Systém DRM+ je schopný v jednom kanáli (multiplexe) prenášať až štyri programy vo vysokej kvalite blízkej CD.

V posledných rokoch sa o systéme DRM+ hovorí ako o najvážnejšom kandidátovi na digitalizáciu rozhlasového vysielania v pásme súčasného analógového vysielania FM (popri ďalších systémoch, ako sú HD-Radio, FMeXtra, či RAVIS).

Spustením vysielania DRM+ sa Slovensko zaradilo medzi prvé krajiny na svete, v ktorých bol tento rozhlasový systém prakticky odskúšaný.
Toulavé boty na satelitním kanále regionalnitelevize.cz
Petr Janásek, 15. dubna 2012
Jak oznámila jednatelka společnosti Regionální televize CZ s.r.o., Eva Stejskalová, televizní kanál regionálnitelevize.cz připravuje reprízu cyklu Toulavé boty z produkce Czech Infoline, která představuje nejkrásnější místa jihozápadních Čech. Majitelé satelitních příjímačů budou moci od příštího týdne sledovat regionální zpravodajství z celé republiky, ale také i propagaci cestovního ruchu v zajímavých oblastech České i Slovenské republiky.

V rámci zmíněného cyklu budou moci diváci navštívit například místa, která jsou považována za ráj vodáků i romantiků, navštíví krajinu z písní Honzy Vyčítala, nebo se projdou krajem malíře Josefa Hodka. Podívají se ale také na hrad Gutštejn u Konstatinových Lázní nebo zamíří do míst, kde působil chodský bojovník za svobodu Jan Sladký Kozina.

Jednotlivé díly Toulavých bot mohou zájemci sledovat od pondělí 16.3. od 20 hodin, a pak vždy ve 24:00, 4:00, 8:00, 12:00 a 16:00 hodin až do 30.3.

PROGRAMOVÉ SCHÉMA ČTYŘHODINOVÉ SMYČKY:

17:00 CELOSTÁTNÍ SESTŘIH
17:20 MAGAZÍN Z JIŽNÍCH ČECH A VYSOČINY (R1 Vysočina, STTV, JHTV)
17:40 MAGAZÍN Z VALAŠSKA (TV Beskyd)
18:00 MAGAZÍN Z LIBERECKA (RTM)
18:20 MAGAZÍN Z KARLOVARSKA (TV Západ)
18:40 MAGAZÍN Z OLOMOUCKA (ZZIP)
19:00 vysílání slovenské televize PATRIOT TV
19:20 MAGAZÍN Z ORLICKOÚSTECKA A ČESKOTŘEBOVSKA (OIK TV)
19:40 MAGAZÍN Z ÚSTECKÉHO KRAJE (TV Regia, TV Litoměřicko)
20:00 MAGAZÍN Z PLZEŇSKA (TV Plzeň)
20:20 MAGAZÍN ZE SLOVÁCKA A ZLÍNSKA (TV Slovácko)
20:40 MAGAZÍN Z OSTRAVSKA (FABEX TV)

Technické parametry pro naladění regionalnitelevize.cz:

Satelit Astra 3B (23,5° E), kmitočet 12168 MHz, polarizace signálu vertikální, SR 27500, FEC 3/4, norma DVB-S, kódování žádné (FTA)
Skylink a CS Link mění parametry ČT HD
Petr Janásek, 15. dubna 2012
M77 Group S.A., provozovatel satelitních platforem CSLink a Skylink, mění kmitočet kanálu ČT HD. Program České televize ve vysokém rozlišení se vysílá od 1.dubna 2012 na nové frekvenci 11 934 MHz, souběžně s původním kmitočtem. Na něm bude starý kanál šířen až do konce dubna.

Nové parametry ČT HD pro naladění:

Satelit: Astra 3B (23,5°E)
Frekvence: 11 934 MHz
Polarizace: Vertikální
Symbolová rychlost: 27500
FEC: 3/4
Norma/modulace: DVB-S2/8PSK
Pilot: ON

Abonenti poskytovatelů CS Link a Skylink jsou tak nuceni přeladit své satelitní přijímače. Provozovatel obou satelitních platforem, M77 Group S.A., se svým zákazníkům omlouvá za nepohodlí vyvolané změnou technických parametrů mimo svou kontrolu.
Další kanál ČT v HD
Petr Janásek, 12. dubna 2012
Česká televize by měla na začátku dubna 2012 spustit další kanál s pořady ve vysokém rozlišení obrazu, prozatím nazýváný jako ČT HD2. Podle odpovědi Michaely Fričové, tiskové mluvčí České televize, serveru Parabola.cz: "ČT vyžaduje, aby program HD2 byl stejně jako ČT1 HD dostupný na všech typech karet doposud distribuovaných společnostmi Skylink a Cs Link (tedy i v systému CryptoWorks)“.

Provozovatel české a slovenské satelitní platformy Skylink by ale nejraději chtěl nový kanál poskytovat jen na novějších kartách typu Irdeto a ICE. Jaromír Glisník, bývalý výkonný ředitel společnosti Trade Tec, se v této souvislosti mimo jiné vyjádřil, že: „Zařazení nového programu na karty CW, jejichž technická podpora v letošním roce končí, za smysluplný krok nepovažuji ale o našich krocích souvisejících se zařazením nového programu s ČT jednáme. Nemá smysl dělat předčasné závěry."

V technických podmínkách veřejné zakázky ČT plánuje pro nový kanál ve vysokém rozlišení horší technické parametry než pro současný ČT HD (ČT1 HD), t.j. celkový datový tok 8 Mbit/s oproti 12 Mbit/s stávajícho kanálu ČT HD.

Zdroj Parabola.cz
Dnes probíhá výluka na vysílači Praha - Cukrák
Petr Janásek, 12. dubna 2012
České radiokomunikace, a.s. naplánovaly na čtvrtek 12. dobna 2012 výluku televizního vysílání na vysílači Praha-Cukrák v době od od 6.00 do 15.00 hodin. Důvodem výluky je pravidelná kontrola vysílače, anténních systémů, údržba energetiky a vysílací technologie.

Během uvedené doby z vysílače Praha - Cukrák nebude k dispozici veřejnoprávní multiplex 1 České televize, multiplex 2 s programy televizí Nova, Prima a Barrandov a multiplex 3 s programy Prima Love a Metropol TV.

Na vysílači Cukrák dojde také k přerušení rozhlasového vysílání, a to v době od 9.00 do 15.00 hodin, což se dotkne stanice Český rozhlas 2 – Praha (Dvojka) na frekvenci 100,7 MHz.
Nový balíček MINI od Skylinku
Petr Janásek, 10. dubna 2012
Provozovatel české a slovenské platformy satelitní televize Skylink, součást společnosti M77 Group S.A., připravil pro své abonenty i nové zájemce programový balíček MINI. Zahrnuje deset programů nejrůznějších žánrů, od filmových kanálů CS Film a Film+, přes sportovní Eurosport, trio dokumentárních programů od Viasatu - Viasat.Explorer, Viasat History a Viasat Nature. Dále dětské CS Mini, duck tv, hudební Retro Music Television včetně, programu pro dospělé Spice.

Popudem pro vznik rogramového balíčku MINI byl dlouhodobý zájem abonentů, přejících si k základní nabídce předplatit i další programy, ale cena stávajícího balíčku MULTI 290 Kč/11,80 EUR za měsíc je pro ně příliš vysoká. Cena balíčku MINI 179 Kč/6,90 EUR měsíčně je tedy výrazně výhodnějš a navíc, při ročním předplatném zákazníci získají slevu rovnající se měsíčnímu předplatnému, takže celková roční suma činí 1 969 Kč/75,90 EUR. Balíček MINI je přístupný na kartách typu Irdeto/Irdeto ICE.

Další zprávy: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168 > >|Diskusia pokrytie DVB-T v jednotlivých lokalitách
Recenzie prijímačov
Diskusia o DVB-T prijímačoch
Rádio VIVA vysiela v Stropkove a R. Sobote, pripravuje vysielač v Ružomberku
Rádio Jemné Melódie má štyri nové vysielače
Rádio Lumen spúšťa vysielač v Štúrove
Vedú RTVS zodpovední manažéri?
STV Trojka ukončí vysielanie 30. júna