DigitálníTelevize.cz DigitálnaTelevízia.sk Energoportál.cz InteligentníDomácnost.cz TV program
Satelitní komplety     |     Televízie najlepšie ceny
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Technológia digitálneho vysielaniaAko funguje DVB-T?

Vysielanie DVB-T používa výrazne odlišný spôsob prenosu obrazu a zvuku k divákovi ako doteraz. Jednotlivé zložky vysielania sú prenášané v digitálnej podobe. Televízny obraz a jeho zvukový doprovod je zdigitalizovaný a spolu s pridruženými dátovými službami (teletext, VPS, WSS, EPG, ...) je prenášaný spoločným dátovým kanálom v podobe tzv. multiplexu.

Čo je to multiplex?

Aby bolo možné zakódovaného obrazové a zvukové signály šíriť spoločným dátovým kanálom, je potrebné ich nejakým spôsobom zlúčiť dohromady. Toto "zlúčenie" sa nazýva multiplexovanie. Multiplex sa vytvára v zariadení nazývanom multiplexor. Multiplex zvyčajne obsahuje 4 až 6 televíznych programov podľa toho, aká kvalita reprodukcie je požadovaná.

Prečo je digitálne vysielanie oneskorené oproti analógovému?

Pri digitálnom vysielaní sa často používa technológia nazývaná štatistický multiplex. Štatistický multiplex je technológia, ktorá ponúka optimálne prispôsobenie kvality vysielaného programu jeho nárokom. Jednoducho povedané, program, ktorý momentálne potrebuje vďaka zložitosti obrazovej scény, veľké rozlíšenie (napr. pri prenose basketbalového zápasu), si "požičia" potrebnú dátovú kapacitu od programu iného, kde sú momentálne nízke nároky na spracovanie obrazu (napr. statická scéna z hlásateľne).

Čo znamená pojem „digitálna kvalita“?

Pojem "digitálna kvalita" je diskutabilná. Pri digitálnom vysielaní si môže prevádzkovateľ vybrať, aký stupeň kompresie pre obraz a zvuk svojho programu vyberie. Čím nižšia miera kompresie, tým lepšia kvalita obrazu a zvuku, ale program si vyžiada väčší dátový tok. Keďže za každý vyslaný bit platia vysielatelia (televízne stanice) distribučnej spoločnosti poplatky, je nastavenie miery kompresie vždy kompromisom medzi finančnými nákladmi a kvalitou programu.

V prípade digitálneho vysielania si treba uvedomiť, že účelom tohto vysielania nie je dosiahnuť vyššiu kvalitu obrazu a zvuku (v výnimkou vysielania HDTV) ako je kvalita analógového vysielania. Niektoré zdroje napr. nesprávne tvrdia, že pri digitálnom vysielaní sa dosahuje ostrejší obraz, čo nie je pravda. Samozrejme, určité zlepšenie sa dosahuje tým, že obraz z digitálneho vysielania nie je zaťažený „duchmi“ alebo „snežením“. Môže sa však vyskytnúť nový druh poruchy – tzv. „štvorčekovanie“.Stránka pro tisk | Úvodní stránka

Diskusia pokrytie DVB-T v jednotlivých lokalitách
Recenzie prijímačov
Diskusia o DVB-T prijímačoch
Akým spôsobom prijímate TV signál?
Analógová pozemská TV
15%
Analógová satelitná televízia
2%
Analógová káblová televízia
6%
DVB-T (digitálna pozemská televízia)
57%
DVB-C (digitálna káblová televízia)
10%
DVB-S (digitálna satelitná televízia)
33%
Hlasovalo 7487 návštěvníků.
Pozemské vysielanie | Satelitná televízia | Diskuzné fórum | Magazín | Televízny program | Česká verze