DigitálníTelevize.cz DigitálnaTelevízia.sk Energoportál.cz InteligentníDomácnost.cz TV program
Satelitní komplety     |     Televízie najlepšie ceny
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Ako prijímať pozemné digitálne vysielanie (DVB-T)?Pre rozhodovanie je dôležité, kde budete digitálne vysielanie sledovať 

Pre rozhodovanie je dôležité, kde budete digitálne vysielanie sledovať, prípadne aké technické prostriedky ste na príjem televízneho vysielania používali doteraz.Samozrejme, dôležitá je aj otázka, koľko chcete do novej technológie investovať.

Pri voľbe prijímača na digitálne vysielanie by ste si najskôr mali položiť otázku, kde budete vysielania sledovať. Ak je to napríklad obývacia izba, v ktorej máte televízor, potom je najvhodnejšie set-top box ku staršiemu analógovému televízoru alebo kúpa nového IDTV. Ak je to skôr pracovňa s osobným počítačom a monitorom alebo notebookom, potom je vhodnejší PC modul typu PCI, PCMCIA alebo USB modul.

Set-top box alebo radšej digitálny televízor (IDTV)?

Výrobcovia dopredávajú analógové televízory, ale väčšina z nich už uviedla na trh digitálne verzie svojich výrobkov. Nevýhodou set-top boxu je ďalšia škatuľka vo vašej obývacej izbe a ďalšie ovládanie na vašom stole, výhodou potom nízka cena, a teda malá investícia pri kúpe novšieho, lepšie vybaveného prístroja.

Set-top box

Set-top box (STB) je v princípe digitálno-analógový prevodník, ktorý mení prijatý digitálny signál na signál analógový, „zruzumiteľný“ pre každý televízor.

Prístroj sa zapája medzi prijímaciu anténu (alebo účastnícku zásuvku STA) a televízor. STB sa s televízorom prepája buď cez video- a audio-konektory (napr. CINCH, SCART), alebo cez anténový vstup televízora; v tomto prípade však STB musí obsahovať tzv. modulátor. STB s modulátorom potrebute najmä vtedy, ak váš televízor je staršieho typu a nie je video a audio konektormi vybavený.

K prístroju obvykle nie je nutné kupovať špeciálnu prijímaciu anténu, najmä ak ste doteraz používali širokopásmovú anténu. Záleží však aj na príjmových podmienkach vo vašej oblasti.

Riešenie príjmu s využitím STB je však len prechodné, a to do doby, kým domácnosti nebudú vybavené integrovanými DVB-T prijímačmi.

Set-top boxy, ktoré sú alebo budú dostupné v sieti predajní, sa líšia svojou výbavou na príjem rôznych služieb, kvalitou a cenou. Môžu byť vybavené tak, že umožňujú príjem len základných služieb (televízne programy SDTV, rozhlasové programy a elektronický sprievodca programami EPG), alebo tak, že zabezpečujú aj rozšírené služby (platené programy, HDTV, interaktívne služby). Podrobné údaje sú v technických špecifikáciách set-top boxov. 

Integrovaný digitálny televízor

Integrovaný digitálny televízor (IDTV) umožňuje po pripojení k anténe prijímať digitálne vysielanie bez akéhokoľvek dodatočného zariadenia.

Väčšina súčasných IDTV umožňujú príjem digitálneho aj analógového televízneho vysielania. 

 

 

DVB-T PC modul (DVB-T modul do počítača)

Tento modul umožňuje sledovanie programov DVB-T na displeji počítača. Spôsob príjmu na počítači možno v súčasnosti považovať za variantný a doplnkový, a to vzhľadom na veľkosť displeja a počet osôb, ktoré môžu súčasne sledovať TV programy.

PC moduly bývajú rôzneho prevedenia – buď sú to karty zásuvné do konektora príslušnej zbernice alebo otvoru (PCI a PCMCIA), alebo majú tvar USB kľúča. Ovládanie modulu sa uskutočňuje pomocou softvéru v počítači, prípadne pomocou diaľkového ovládača.

Výhodou príjmu DVB-T signálu na počítači je obvykle možnosť nahrávať programy na pevný disk a využívať aj ďalšie služby digitálneho vysielania.

Príjem v pohybujúcim sa dopravnom prostriedku 

Vďaka svojim vlastnostiam môže byť DVB-T vysielanie prijímané aj v pohybujúcich sa dopravných prostriedkoch.

 

 

Podmienkou pre kvalitný mobilný príjem je:

  •  dostatočná intenzita signálu DVB-T,
  • použitie tzv. diverzitného prijímača s minimálne dvomi anténami, 
  • pohyb rýchlosťou, nepresahujúcou maximálnu rýchlosť, zodpovedajúcu použitému variantu vysielania DVB-T a vysielacej frekvencii (napr. pri vysielacej frekvencii 800 MHz, móde vysielania 8k, modulácii 64-QAM a kódovom pomere 2/3 je teoretická max. rýchlosť pri diverzitnom príjme 48 km/h, v praxi však bol kvalitný dosiahnutý príjem aj pri rýchlostiach vyše 100 km/hod.)

Ponúka sa tu možnosti integrácie DVB-T s navigačnými systémami, prípadne využitie DVB-T pre zvýšenie komfortu cestujúcich verejnou dopravou. 

>> Diskutovať možnosti príjmu, výber vhodného prijímača a ďalšie témy môžete na www.digitalnatelevizia.sk/forumStránka pro tisk | Úvodní stránka

Diskusia pokrytie DVB-T v jednotlivých lokalitách
Recenzie prijímačov
Diskusia o DVB-T prijímačoch
Akým spôsobom prijímate TV signál?
Analógová pozemská TV
15%
Analógová satelitná televízia
2%
Analógová káblová televízia
6%
DVB-T (digitálna pozemská televízia)
57%
DVB-C (digitálna káblová televízia)
10%
DVB-S (digitálna satelitná televízia)
33%
Hlasovalo 7623 návštěvníků.
Pozemské vysielanie | Satelitná televízia | Diskuzné fórum | Magazín | Televízny program | Česká verze